4″, 6″, 8″ LED Downlight – Anodized Aluminum – Wattage and CCT Selectable – FX Series
Share
Elevate a commercial space with the FX Series Anodized Aluminum LED Downlights from ZLEDLighting, designed to deliver exceptional brightness and versatility. Available in 4″, 6″, 8″ sizes, these downlights offer superior performance in a sleek, modern anodized aluminum housing. With adjustable wattage and color temperature (CCT) settings, the FX Series ensures you can customize the lighting to meet a specific needs, whether aiming for bright task lighting or a softer, ambient glow.
Applications
Commercial, Office and Education Institutions.


![]()

FEATURES
| Wattages | 4″ – 9/13/18W 6″ – 13/19/27W 8″ – 18/27/36WSelectable |
| Color Temperatures | 27/30/35/40/50K Selectable |
| Input Voltage | 120/277V |
| Housing Color | Aluminum |
| Trim | White |
| Dimensions | 4″ 5.91” x 4.41” 6″ 8.27” x 4.41” 8″ 10.24” x 4.76” |
| Rated | Damp Location |
| Listed | ETL |
| Warranty | 5 year |
| LED Lifespan (L70) | 50,000 hours |
| Efficacy | 100 lm/W |
| Beam Angle | 120 degrees |
| CRI | 90 |
| Dimmable | 0-10V |
| Emergency Battery | Optional |
Catalog Number
ZL-DL-4INCH-PA-CCT-AA-FX-D
ZL-DL-6INCH-PA-CCT-AA-FX-D
ZL-DL-8INCH-PA-CCT-AA-FX-D
EM DRIVER
BL-EMRG-FXT-8D-A
Spec Sheet
Installation Sheet
Emergency Driver
Quote/Sample
IES Files



