Made in America – Outdoor Sign Light
Share
Create a custom LED lighting solution with Made in America- Build Your Own Outdoor Sign Light with Magnilumen Plus+™ High Output Light Engine, designed for maximum durability and performance.
This LED unit is engineered for performance. This Build Your Own Outdoor Sign Light with Magnilumen Plus+™ High Output Light fixture is available in 4 ft – (total 53″ in length) or 8ft – (total 101″ in length), with complete build your own Magnilumen Plus+™ High Output options for light engines, wattages, and color temps.
This sign unit provides high light levels with even distribution, for spot lighting. The unit is weather resistant and suitable for outdoor applications.
Applications
Perfect for outdoor signage lighting.


FEATURES
| Wattages | Magnilumen Plus+™ High Output: 4 ft. – 60W8 ft. – 120W |
| Color Temps | Magnilumen Plus+™ High Output: 40K, 50K |
| Input Voltage | 120/277V |
| Fixture Materials | Housing is made of heavy gauge extruded aluminum with die cast end plates and splice box fittings. Housing interior is finished in a baked enamel finish for maximum reflectivity and durability. Splice box is threaded for 3⁄4” conduit and contains adjusting screws for housing. Lens is clear smooth slide-on acrylic that resists yellowing. |
| Listed | UL – Body Only |
| LED Lifespan (L70) | Magnilumen Plus+™ High Output: 50,000 hours |
| Dimensions | 4 ft – (total 53″ in length) 8ft – (total 101″ in length) 3.5 H x 5.75 W |
| Lumens | See Lumens Chart |
| Warranty | 5 Year Magnilumen Plus+™ High Output |
| Number of Bars | Magnilumen Plus+™ High Output: 4 ft – 1 bar 8 ft 2 bars |
| Rated | Wet location on housing only |
| Mounting | Units are designed to be conduit mounted either individually, tandem, or in a continuous run |
| Lens on Bars | Clear or None |
Catalog Number
See Build Your Own on Spec Sheet
Special Order Item Disclaimer
Special order items are custom-ordered specifically to meet your requirements. As such, these items are non-cancelable, non-returnable,
and non-refundable once the order has been placed and confirmed. We encourage you to carefully review all product specifications,
dimensions, and details prior to placing your order. If you have any questions, our team is happy to assist before the order is finalized.
By completing your purchase, you acknowledge and accept these terms.



