4″, 6″, 8″ LED Downlight – White Baffle – Wattage and CCT Selectable – FX Series
Share
Elevate a commercial space with the FX Series White Baffle LED Downlights from ZLEDLighting, designed to deliver exceptional brightness and versatility. Available in 4″, 6″, 8″ sizes, these downlights offer superior performance in a sleek, modern white housing. Adjustable wattage and color temperature (CCT) settings, the FX Series ensures you can customize the lighting to meet a specific needs, whether aiming for bright task lighting or a softer, ambient glow.
Applications
Commercial, Office, Educational Institutions.


FEATURES
| Wattages | 4″- 9/13/18W* 6″-13/19/27W 8″-18/27/36WSelectable |
| Color Temperatures | 27/30/35/40/50K Selectable |
| Input Voltage | 120/277V |
| Housing Color | White Baffle |
| Trim | White |
| Dimensions | 4″ 5.91” x 4.02” 6″ 8.27” x 4.41” 8″ 10.24” x 4.76” |
| Rated | Damp Location |
| Listed | ETL |
| Warranty | 5 year |
| LED Lifespan (L70) | 50,000 hours |
| Efficacy | 110 lm/W |
| Beam Angle | 120 degrees |
| CRI | 80 |
| Dimmable | 0-10V |
| Emergency Battery | Optional |
Catalog Number
ZL-DL-4INCH-PA-CCT-WH-FX-D*
ZL-DL-6INCH-PA-CCT-WH-FX-D
ZL-DL-8INCH-PA-CCT-WH-FX-D
*Special order
EM DRIVER
BL-EMRG-FXT-8D-A
Spec Sheet
Installation Sheet
Emergency Driver
IES Files
Quote/Sample



