4 FT LED Wraparound LED Light Fixture Wattage and CCT Selectable – NB SERIES
Share
The NB Series 4 FT. LED Wraparound Wattage and CCT Selectable Fixture, is a versatile and energy-efficient solution designed for a variety of indoor applications.
Designed for offices, retail spaces, schools, hallways, and utility areas, the NB Series provides uniform, glare-free lighting while ensuring long-lasting performance and energy savings. Its sleek, wrap-around design enhances the aesthetic of any space while delivering powerful and consistent illumination.
With wattage selectability, users can choose the optimal brightness level to balance energy efficiency and lighting needs. Additionally, the CCT selectability allows adjustment of the light color temperature to create the perfect ambiance, whether it’s warm, neutral, or cool white.
The NB Series fixture is UL Listed and IP20-rated, ensuring safety and reliability for indoor use. Built for easy installation and low maintenance, this fixture is a perfect lighting solution for both new constructions and retrofits.
Applications
LED wrap-around fixtures are perfect for offices, retail spaces, schools, kitchens, hallways and utility areas, providing bright uniform lighting for enhanced visibility and energy efficiency.

![]()


FEATURES
| Wattages | 40/35/30W selectable |
| Color Temperatures | 35/40/50K selectable |
| Efficacy | 130 lm/W |
| Operating Temperature | 4ºF to 122º F |
| Input Voltage | 120/277V |
| Rated | IP20 |
| Listed | UL |
| LED Lifespan (L70) | 50,000 hrs. |
| Dimming | 0-10V |
| Surge Suppression | 2.5KV |
| Mounting | Surface and Pendant |
| Remote | Sold Separately |
| Emergency Battery | Optional |
| Motion Sensing | Optional |
| Dimensions | 47.7” x 2.8” x 7.1” |
| Warranty | 5 year |
| Lumens | 40W: 5,200; 35W: 4,550; 30W: 3,900 |
Catalog Number
ZL-4FT-WRAP-CCT-WS-NB
ZL-4FT-WRAP-CCT-WS-NB-MS-EM
ZL-4FT-WRAP-CCT-WS-NB-MS



