LED Wall Pack Polycarbonate Lens – Wattage and Color Selectable -MK Series
Share
Outdoor LED Wall Pack with Polycarbonate Lens – Wattage and CCT Selectable MK Series, is the perfect for security lighting, pathways, building entryway lighting & other perimeter lighting applications. This LED wall mounted light is energy-efficient, comes with a 5 Year Warranty & 50,000 Hour Rated Lifespan.
Fixture measures at 13” x 8.3” x 4.7” Rated for wet location, includes Selectable Photocell Sensor and Polycarbonate Unbreakable Plastic Lens. Selectable Wattage and CCT Selectable for in the field application selection.
Applications


FEATURES
| Wattages | 60W, 80W, 100W selectable |
| Color Temperatures | 30K, 40K, 50K selectable |
| Input Voltage | 120/277V |
| Dimensions | 13” x 8.3” x 4.7” |
| Efficacy | 130 -145 lm/W |
| CRI | >80 |
| Beam Angle | 110 degrees |
| Photocell Sensor | Selectable Included |
| Lens | Polycarbonate Unbreakable Plastic |
| LED Lifespan (L70) | 50,000 hours |
| Rated | Wet Location |
| Listed | UL |
| Warranty | 5 year |
Catalog Number
ZL-WP-60-80-100-CCT-PC-MK-P



