UFO LED High Bay – Wattage and CCT Selectable – MK Series
Share
A simple lighting solution for a sports facility, or commercial retail space, our UFO LED High Bay with Wattage & Color Selectable MK Series adapts to your unique needs with field-selectable wattage and color temperature settings just right for the location.
You’re able to choose from multiple wattage and color temperature settings at your facility, during the installation process. This makes the lights fully adaptable to varying ceiling heights and lighting needs across a facility.
![]()
Features
| Wattage Selectable | 100W(60/80/100W) 240W(150/200/240W) |
| CCT Selectable | 35K, 40K, 50K |
| Input Voltage | 120/277V |
| Efficacy | 135 lm/W |
| CRI | 80 |
| Ambient Temp | -40 – 122F,-40 to 50C |
| Beam Angle | 120 degrees |
| Dimming | 0-10V |
| Rated | IP65 |
| Warranty | 5 year |
| Listed | UL |
| Lumens at 40K | 60W- 9,000; 80W- 11,200; 100W- 15,000; 150W- 22,500; 200W- 30,000; 240W- 35,000 |
Catalog Number
ZL-UFO-60/80/100W-35/40/50K-D-MK
ZL-UFO-240/200/150W-35/40/50K-D-MK
Accessories
ZL-WIREGUARD-150W-MK
ZL-YOKE-BRACKET-100W-MK
ZL-YOKE-BRACKET-150W-MK
ZL-YOKE-BRACKET-240W-MK
ZL-AL-REFLECTOR-150-MK
ZL-90DEG-PC-REFLECTOR-MK
ZL-SAFETY-ROPE-MK
ZL-REMOTE-HD05R
ZL-MV-SENSOR-HD07VR- MH



