Stubby D2 Wattage Selectable LED Corn Lamp
Share
The Stubby D2 LED Corn Lamp is now wattage selectable lighting via a potentiometer located on top of the lamp. The D2 also features a new thinner profile for easier installation in small dimension fixtures while offering a high lumen output
Stubby D2 Corn Lamp is great for a variety of retrofit lighting.
• Post tops
• Bollards
• Area lights
• Wall packs
• Recessed cans
NOTE: DO NOT INSTALL IN SPORTS LIGHTS

FEATURES
| Wattage Selectable | 15-40W, 30-50W, 40-85W, 50-105W |
| Color Temperatures | (standard) 50K; (special order,) 30K, 40K, 57K 65K |
| Efficacy | 165 lm/W 180 lm/W |
| Input Voltage | 120/277V, 480V |
| Base Type | E26, EX39 (DLC only) |
| LED Lifespan (L70) | 50,000 hours |
| Warranty | 5 year |
| Listed | ETL, DLC (EX39 only) |
| Rated | IP20 |
| Surge Protection | 4KV |
| CRI | >80Ra |
| Active Cooing | On Board Fan |
| Note | Shatter resistant |
| Lumens | 15W – 2475 25W – 4125 30W – 4950 40W – 6600 50W – 8250 65W – 10725 85W – 14025 105W – 17325 |
Catalog Number
165 lm/W
C-EX39-50/40/30W-50K-STUB-D-2
C-EX39-105/85/65/50W-50K-STUB-D-2
180 lm/W
C-EX39-85/65/50/40W-50K-STUB-D-2
C-E26-40/30/25/15W-50K-STUB-D-2
C-EX39-40/30/25/15W-50K-STUB-D-2
C-E26-50/40/30W-50K-STUB-D-2
C-E26-85/65/50/40W-50K-STUB-D-2
C-EX39-85/65/50/40W-50K-STUB-D-2
480V – 165 lm/W
C-E26-50/40/30W-50K-STUB-480V-D-2
C-E26-85/65/50/40W-50K-STUB-480V-D-2
C-EX39-105/85/65/50W-50K-STUB-480V-D-2
480V – 180 lm/W
C-E26-40/30/25/15W-50K-STUB-480V-D-2
C-EX39-40/30/25/15W-50K-STUB-480V-D-2
C-EX39-50/40/30W-50K-STUB-480V-D-2
C-EX39-85/65/50/40W-50K-STUB-480V-D-2



