High Efficiency D2 Wattage Selectable LED Corn Lamps
Share
The High Efficiency D2 LED Corn Lamp is designed for a variety of retrofit lighting applications featuring wattage selectable lighting via a potentiometer located on the top of the lamp. The HE D2 designed with a thinner profile for easier installation in fixtures.
Ideal solution for commercial and residential lighting applications.
A top choice for retrofitting existing fixtures:
• Post tops
• Bollards
• Area lights
• Wall packs
• Recessed cans
• Warehouse and factories
• Institutional and educational facilities
NOTE: DO NOT INSTALL IN SPORTS LIGHTS

FEATURES
| Wattage Selectable | 40/30/25/15W selectable 60/50/40/30W selectable 100/80/60/50W* selectable |
| Color Temperatures | 30K, 40K, 50K (Stock) 57K, 65K (Special Order) |
| Input Voltage | 120/277V, 480V |
| Efficacy | 165 lm/W; 180 lm/W (100/80/60/50W) |
| Material | Shatter Resistant |
| Base Type | E26, EX39 |
| LED Lifespan (L70) | 50,000 hours |
| Warranty | 5 year |
| Listed | ETL, DLC (EX39 Only) |
| Rated | IP20 |
| Beam Angle | 360 degrees |
| CRI | >80Ra |
| Surge Protection | 4KV |
| Dimensions | 40W: E26- 4.17” x 7.87”; EX39- 4.17” x 8.27”
60W: E26- 4.17” x 8.27”; EX39- 4.17” x 8.31” 100W: EX39- 4.17” x 10.24” |
| Note | DO NOT INSTALL IN SPORTS LIGHTS |
| Suggested HID Equiv. | 15W+25W- 50-100W
30W- 150-200W 40W- 175-200W 50W- 175-250W 60W- 200-275W 80W- 250-350W 100W- 400-500W |
| Lumens | 15W- 2,475 25W- 4,125 30W- 4,950 40W- 6,600 50W- 8,250 60W- 9,900 80W- 13,200 100W- 18,000 |
Catalog Number
C-E26-40/30/25/15W-50K-HE-D-2
C-EX39-40/30/25/15W-50K-HE-D-2
C-E26-60/50/40/30W-50K-HE-D-2
C-EX39-60/50/40/30W-50K-HE-D-2
C-EX39-100/80/60/50W-50K-HE-D-2 (180 lm/W)
480V
C-E26-40/30/25/15W-50K-HE-480V-D-2
C-EX39-40/30/25/15W-50K-HE-480V-D-2
C-E26-60/50/40/30W-50K-HE-480V-D-2
C-EX39-60/50/40/30W-50K-HE-480V-D-2
C-EX39-100/80/60/50W-50K-HE-480V-D-2



