Magnilumen Plus+™ High Output
Magnilumen Plus+™ LED High Output
EASY-TO-INSTALL MAGNETIC LED BAR RETROFIT KITS FOR
TRADITIONAL FLUORESCENT LAMP HIGH BAYS
The easiest upgrade for industrial environments, this LED retrofit lighting solution is specifically designed for warehouses and large high ceiling workspaces, delivering performance that is guaranteed to exceed expectations.
Magnilumen Plus+™ High Output illuminates space with remarkable clarity and consistency, whether in industrial facilities or commercial complexes. Committed to sustainability,
Magnilumen Plus+™ High Output retro-fit LED lighting solutions merge high luminosity with energy-saving technologies, ensuring environmental responsibility and cost-effectiveness.
-
Upgrade T12, T8, and T5HO lamp high bays with Magnilumen Plus+™ High Output retrofit LED lighting kits.
-
Up to 10,000 lumens per bar!
FEATURES
| Wattages | 60W |
| Color Temperature | 40K, 50K |
| Input Voltage | 120/277V |
| Driver Output | 27-42 VDC |
| Efficacy | No Lens: 173 lm/W Clear Lens: 165 lm/W Frosted Lens: 155 lm/W |
| Dimming | 0-10V |
| Lengths | 4ft. (42.75”); 1″ width. |
| Lumens | Up to 10,000 per bar |
| LED Lifespan (L70) | 50,000 hours |
| Surge Protection | 2KV |
| Ambient Temperature | -20 to 50C;-4 to 122F |
| CRI | 80+ |
| Rated | IP20 |
| Listed | ETL, DLC |
| Warranty | 5 Year |
Catalog Number
Build Your Own Magnilumen Plus+™ High Output Kit System – See Spec Sheet







