Made in America – Build Your Own Wide Body Vapor Tight
Share
Create a custom LED lighting solution with Made in America- Build Your Own Wide Body Vapor Tight with Magnilumen Plus+™ High Output Light Engine, designed for maximum durability and performance.
This LED unit is engineered for performance. The Build Your Own Wide Body Vapor Tight fixtures are available in 4 ft,(total 50″ in length), with complete build your own Magnilumen Plus+™ High Output options for light engines, wattages, color temps, lens, and a variety of mounting and accessories.
Applications
Perfect for demanding environments, it’s ideal for demanding applications such as industrial facilities, manufacturing, and warehouses.



FEATURES
| Wattages | Magnilumen Plus+™ High Output: 60W, 120W, 180W, 240W |
| Color Temps | Magnilumen Plus+™ High Output: 40K, 50K; Special Order: 30K, 35K |
| Latches | Stainless Steel (included) |
| Input Voltage | 120/277V |
| Mounting | Stainless steel external hanging bracket. Must be drilled and sealed for each surface mounting or chain hanging application. |
| Listed | UL – Body Only |
| LED Lifespan (L70) | Magnilumen Plus+™ High Output: 50,000 hours |
| Dimensions | 14.61” x 5.95” |
| Lumens | See Lumens Chart |
| Warranty | 5 Year Magnilumen Plus+™ High Output |
| Number of Bars | Magnilumen Plus+™ High Output: 2, 3, 4 |
| Construction | Single piece injection molded fiberglass/plastic combination blend. Neoprene gasket and stainless steel pressure locks ensure waterproof seal. Interior gear tray- heavy gauge die formed steel which hinges |
| Options | EM + Emergency MS – Motion Sensing Sensors – Optional External PIR Sensor Internal Microwave Sensor Motion Sensor include AO Drivers |
| Lens | Clear or Frosted |
Catalog Number
See Build Your Own on Spec Sheet
Special Order Item Disclaimer
Special order items are custom-ordered specifically to meet your requirements. As such, these items are non-cancelable, non-returnable,
and non-refundable once the order has been placed and confirmed. We encourage you to carefully review all product specifications,
dimensions, and details prior to placing your order. If you have any questions, our team is happy to assist before the order is finalized.
By completing your purchase, you acknowledge and accept these terms.



