Linear LED Strip – 5 Wattage and 5 CCT Selectable – LG Series
Share
The LG Series LED High Wattage Strip Light with 5 Wattage and 5 CCT Selectable features is the perfect solution for retrofit and surface mount lighting applications. The ease of installation, seamless connections and economical cost make it ideal. Applications for where even light-distribution is required like workspaces, healthcare facilities, educational and retail operations.
LED Strip Light delivers efficient lighting without all the maintenance and disposal hassles related to fluorescent tubes and ballasts.
Applications include stairwells, warehouses, factories, offices, hotels, banks, under cabinets, surface mounts, linear surface mounts, retrofit fixtures and task lights.


FEATURES
| Wattages | 4ft- 30/40/50/60/70W selectable 8ft- 60/70/80/90/100W selectable |
| Color Temperatures | 30K, 35K, 40K, 50K, 65K selectable |
| Voltage Input | 120/277V |
| Lengths Available | 4ft. (standard) 48″ x 3″ x 3.2″ |
| Dimming | 0-10V |
| Rated | IP20 |
| Efficacy | 160 lm/W |
| Lumens | 30W- 4,800; 40W- 6,400; 50W- 8,000; 60W- 9,600; 70W- 11,200; 80W- 12,800; 90W- 14,400; 100W- 16,000 |
| Listed | UL |
| Installation | Surface mounted, Suspension, Recessed |
| Warranty | 5 year |
| Operating Temperature | -13o to 140oF |
Catalog Number
ZL-SL-4FT-70-60-50-40-30W-5CCT-LG
ZL-SL-8FT-100-90-80-70-60W-5CCT-LG



