LED Strip Light – Wattage and CCT Selectable – DM Series
Share
LED Linear Strip Light Wattage and CCT Selectable light is perfect for any application where high quality LED lighting is required. Wattage Selectable –4ft: 24W, 32W, 40W selectable and 8ft: 64W, 75W, 90W selectable.
Provide a brighter, energy-efficient and healthier lighting than incandescent and fluorescent lights. It is the perfect energy-saving replacement for both remodel and new construction applications for both residential and commercial needs.
Quick and easy installation with optional choices of 90 degree sensor or microwave sensor as well as adding a remote. The optional bi-level sensor activated by motion and/or daylight contribution. Surface mounted to walls and ceilings for application variability.
Input voltage 120 Volts AC. Outstanding thermal solution suit for usage in commercial application and provide wide angle brightness control.
Energy-efficient LED technology lowers energy usage and cost. 50,000hrs lifespan, Listed ETL, 5 year warranty.
Applications

FEATURES
| Wattages | 4ft: 24W, 32W, 40W selectable 8ft: 64W, 75W, 90W selectable |
| Color Temperatures | 35K, 40K, 50K |
| Input Voltage | 120/277V |
| Efficacy | 130 lm/W |
| CRI | >80 |
| Listed | ETL |
| Warranty | 5 year |
| Lumens | 24W- 3,120 32W- 4,160 40W- 5,200 64W- 8,320 75W- 9,750 90W- 11,700 |
| Dimensions | 4ft- 48” x 2.9” x 3.27” 8ft- 92.7” x 2.9” x 3.27” |
| Emergency Battery | Optional (4’ only) |
| Remote | Sold Separately |
| Sensor | Optional Microwave |
Catalog Number
ZL-4FT-STRIP-24/32/40W-3CCT-120/277V-DM
ZL-8FT-STRIP-64/75/90W-3CCT-120/277V-DM
Optional Accessories
Emergency Battery – 4 ft only
Part Number – EM
Microwave Sensor – MV
Remote Sold Separately
Part Number: ZL-REMOTE-HD05R



