LED Linear Strip Light with Wattage and CCT Selectable – MK Series
Share
LED Linear Strip Light Wattage and CCT Selectable light is perfect for any application where high quality LED lighting is required. Wattage Selectable up to 55W, producing 7300 Lumens!
4 foot LED strip Lights provide a brighter, energy-efficient and healthier lighting than incandescent and fluorescent lights. It is the perfect energy-saving replacement for both remodel and new construction applications for both residential and commercial needs.
Quick and easy installation with optional choices of 90 degree sensor or microwave sensor as well as adding a remote. The optional bi-level sensor activated by motion and/or daylight contribution. Surface mounted to walls and ceilings for application variability.
Use residential or commercial voltage. Input voltage 120 Volts AC. Outstanding thermal solution suit for usage in commercial application and provide wide angle brightness control.
Energy-efficient LED technology lowers energy usage and cost. 50,000hrs lifespan, Rated IP20, Listed ETL, 5 year warranty.
Applications
Ideal for garages, warehouses, workshops, supermarkets, basements, workbench stations, storage and equipment rooms, industrial workstations, workplaces, auto shops, barns, utility and recreation rooms, offices, laundry rooms, hallways, schools, institutions, hospitals, and apartment buildings.


![]()
FEATURES
| Wattages Selectable | 35W, 45W, 55W |
| Color Temperatures Selectable | 35K, 40K, 50K |
| Voltage Input | 120/277V |
| Efficacy | (+/- 10%) 130 lm/W |
| Lumens | 35W- 4,550 45W- 5,850 55W- 7,150 |
| CRI | >80 |
| Beam Angle | 120 degrees |
| Dimming | 0-10V |
| Ambient Temp | -20 to 40C; -4 to 104F |
| LED Lifespan (L70) | 50,000 hours |
| Rated | IP20 |
| Listed | ETL |
| Warranty | 5 year |
| Motion Sensor | Optional |
| Remote | Sold separately |
| Dimensions | 48” x 3.2” x 3” |
Catalog Number
ZL-4FT-STRIP-35-45-55W-CCT-120-277V-MK-{MS; BLANK=NONE}
Optional Accessories
Motion Sensor – MS
Remote Sold Separately – ZL-REMOTE-HD05R



