Emergency Battery Backup LED Tube – G51S (Single-Sided Wiring)
Share
Emergency Battery Backup LED Tubes allow an LED tube to be installed in a fixture with other LED Retrofit tubes. When the power goes out, tubes will stay on for 90 minutes as code requires to allow egress from a building in the case of power failure.
Applications
Supermarkets, hospitals, airports, office buildings, entertainment venues, residential apartments, hotels, bus and train stations, stairways and schools.

FEATURES
| Wattage | 18W |
| Color Temperatures | 40K, 50K |
| Input Voltage | 120/277V |
| Dimensions | 1.25” W x 47.72” L |
| LED Lifespan (L70) | 50,000 hours |
| Discharging Temperature | -4 – 149F |
| Charging Temperature | 32 – 113F |
| Warranty | 5 year |
| Listed | ETL |
| Emergency Power | 600 lumens for 90 mins |
| Efficacy | 110 lm/W |
Note: G5 EM Tube cannot be installed with regular T8 LED Tube in one circuit, they must be all EM Tubes
Catalog Number
ZL-EM-T8-18W-40K-625LM-G51S
ZL-EM-T8-18W-50K-625LM-G51S



