HID Replacement Lamp for Recessed Housing
Share
HID Replacement LED Lamp for Recessed Housing available for 6″, 8″ and 10″ commercial recessed cans. 120/277V packs a punch of 3000 lumens. Ideal lighting solution for auditoriums, theaters, art museums. Note: Ballast must be bypassed.
Applications
Auditoriums, theaters, and large commercial spaces with commercial recessed can lighting.

FEATURES
| Wattage | 30W |
| Color Temperatures | (standard) 40K, (special order) 30k, 50K |
| Input Voltage | 120/277V |
| Efficacy | 100 lm/W |
| Base Type | E26 |
| CRI | 80 |
| Warranty | 5 year |
| Dimensions | 3.39” (height) |
| Listed | UL |
| Fixtures | 6″, 8″ and 10″ Recessed cans |
| Lumens | 3000 |
| Dimensions | 4 1/8” x 3.39” |
Note: Ballast must be bypassed.



