Emergency Battery Back-up LED – G52S (Double Sided Wiring)
Share
Emergency Battery Backup LED Tubes allow an LED tube to be installed in a fixture with other LED Retrofit tubes. When the power goes out, tubes will stay on for 90 minutes as code requires to allow egress from a building in the case of power failure.
Applications

FEATURES
| Wattages | 9W (23.72″) 18W (47.72″) |
| Color Temperature | 40K, 50K |
| Battery Lifecycle | 800 hours |
| Efficacy | 110 lm/W |
| Voltage Input | 120/277V |
| LED Lifespan (L70) | 50,000 hours |
| Discharging Temperature | -4 – 149F |
| Charging Temperature | 32 – 113F |
| Warranty | 5 year |
| Listed | ETL |
| Emergency Power | 600 lumens – 90 mins |
Note: Gen5 EM Tube cannot be installed with regular T8 LED Tube in one circuit, they must be all EM Tubes.
Catalog Number
ZL-EM-T8-9W-40K-G52S
ZL-EM-T8-18W-40K-G52S
ZL-EM-T8-18W-50K-G52S



