Made in America – Build Your own LED Channel Cover with Magnilumen Plus+™ Light Engine
Share
Made in America – Build Your Own LED Channel Cover with Magnilumen Plus+™ Light Engine
Design a rugged, high-performance lighting solution with the Made in America Magnilumen Plus+™ Light Engine. Built for maximum durability, this customizable LED channel cover is ideal for commercial and industrial applications that demand long-lasting performance in demanding environments.
The housing is fabricated from heavy-gauge steel in the USA and finished with a durable white paint coating for enhanced longevity and reflectivity. Mounting is quick and secure using self-drilling screws through pre-punched holes or snap on covers, providing flexibility for a variety of installations.
Available in 4 ft and 8 ft lengths, you can tailor your fixture with a wide range of Build-Your-Own options, including:
Lenses, Wattages, Color Temperatures, Sensors, Emergency Drivers, Mounting Options
Build your LED channel cover with confidence—Magnilumen Plus+™ delivers dependable, high-quality illumination designed to meet the demands of your space.
Applications
Parking garages, Industrial Buildings, Commercial Refrigerators/Freezers, Car washes, Storage Units and Shopping centers





FEATURES
| Wattages | Magnilumen Plus+™: 4ft- 40W, 50W, 60W 8ft- 80W, 100W, 120W Magnilumen Plus+™ High Output: 4ft- 60W, 100W, 120W 8ft- 120W, 240W |
| Color Temps | Magnilumen Plus+™: 30K, 35K, 40K, 50K, 65K, Green, Blue, Orange, Yellow, Red, Amber, Black Light Magnilumen Plus+™ High Output: 40K, 50K Special Order: 30K, 35K |
| CRI | 83 |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Input Voltage | 120/277V |
| Ambient Temp | -4ºF – 122ºF |
| Listed | ETL |
| LED Lifespan (L70) | Magnilumen Plus+™: 100,000 hours Magnilumen Plus+™ High Output: 50,000 hours |
| Dimming | 0-10V |
| Max Weight | 15lbs – 48”, 32lbs – 96” |
| Rated | IP65, IP66, IP67 |
| Strip Body Cover Dimensions | 4ft: 47.88”L x 4.50”W x 0.63”H 8ft: Two 4ft channel covers together |
| Mounting | Self-drilling screws through pre-punched |
| Housing | Fabricated from heavy gauge steel in the USA. Durable white paint coating. |
| Number of Bars | Magnilumen Plus+™: 4ft- 1, 2, or 3 bars 8ft- 2, 4, or 6 bars Magnilumen Plus+™ High Output: 4ft- Max 2 bars 8ft- Max 2 or 4 bars |
| Warranty | 7 year Magnilumen Plus+™ Standard; 5 year
Magnilumen Plus+™ High Output, Color; 3 year Black Light |
| Options | EM + Emergency MS – Motion Sensing Sensors – Optional External PIR Sensor Internal Microwave Sensor Motion Sensor include AO Drivers |
| Lumens | See Lumens Chart |
Catalog Number
See Build Your Own on Spec Sheet
Special Order Item Disclaimer
Special order items are custom-ordered specifically to meet your requirements. As such, these items are non-cancelable, non-returnable,
and non-refundable once the order has been placed and confirmed. We encourage you to carefully review all product specifications,
dimensions, and details prior to placing your order. If you have any questions, our team is happy to assist before the order is finalized.
By completing your purchase, you acknowledge and accept these terms.



