Horizontal Mount PL Lamp
Share
Special Order: LED Lighting solution to replace compact fluorescent lamps in recessed cans, sconce fixtures, make it ideal where bright lighting is needed such as in hospitality, retail, and office applications
LED PL bulbs are offered in a variety of wattages, temperatures, and lumens.
CFL ballast must be bypassed directly to the lamp socket. Direct wire ballast bypass.

FEATURES
| Wattages | 6W, 8W, 11W |
| Color Temperatures | 30K, 40K, 50K (special order) |
| Efficacy | 95-110 lm/W |
| Input Voltage | 120/277V |
| Lumens | 6W – 620 , 8W – 850, 11W – 1270 |
| Efficacy | 95-110 lm/W |
| Bases Type | G23, GX23, G24D, G24Q, GX23Q, GU24 |
| Dimensions | 6W: 1.35″ x 5.30″; 8W: 1.35″ x 6.30″; 11W: 1.35″ x 7.20″ |
| Listed | UL |
| Beam Angle | 120 degrees |
| Warranty | 3 year |
| CRI | >80 |
| Suggested HID Equiv. | 6W – 13W 8W – 18W 11W – 26W |
| Warranty | 3 year |
| Base rotates for proper alignment | |
| NOTE: These are special order items and non-cancelable once order has been accepted | |
Catalog Number
PL-{G23, GX23, G24D, G24Q, GX23Q, GU24)-{6W; 8W ;11W}-{30k; 40K; 50k}-H



