Vertical Mount PL Lamp
Share
Special Order: LED Lighting solution to replace vertical base up compact fluorescent lamps in recessed cans, sconce fixtures, make it ideal where bright lighting is needed such as in hospitality, retail, and office applications
LED PL bulbs are offered in in 2 and 4 pin bases, a variety of wattages, temperatures, and lumens.
CFL ballast must be bypassed directly to the lamp socket.

FEATURES
| Wattages | 6W, 8W, 11W |
| Color Temperatures | 30K, 40K |
| Input Voltage | 120/277V |
| Efficacy | 95-110 lm/W |
| Lumens | 6W- 620, 8W – 850, 11W – 1270 |
| LED Lifespan (L70) | 50,000 hours |
| Bases Available | G23, GX23, G24D, G24Q, GX23Q, GU24 |
| Dimensions | 2.20″ x 4.70″ |
| Warranty | 3 year |
| Listed | UL |
| CRI | >80 |
| G23 (2 pin base wiring), G24q (4 pin base wiring) | |
| CFL ballast must be bypassed directly to lamp socket | |
| NOTE: These are special order items and can not be canceled once order has been accepted. | |
Catalog Number
PL-{G23, GX23, G24D, G24Q, GX23Q, GU24)-{6W; 8W; 11W}-{30K; 40K}-V



