The Cindy Lamp – PL Ballast Bypass Lamp – Horizontal & Vertical
The Cindy Lamp the LED Lighting replacement for CFL lamps for a complete range of commercial light fixtures. Ballast Bypass Integral Driver enables the lamp to be wired directly to line voltage without needing an external driver or ballast. Offering voltage at 120/277v, available in 4 wattages and 6 color temperatures.


FEATURES
| Wattage | (standard)10W, 12W; (special order) 6W, 8W |
| Color Temperatures | 27K, 30K, 35K, 40K, 50K |
| Input Voltage | 85-277V |
| Efficacy | 110 lm/W |
| Lumens | 660 – 15W, 880 – 20W, 1100 -25W, 1320 – 30W |
| Base Types | G24Q, GX24Q (special order) E26 ,GU24, G23, GX23,G24D) |
| Beam Angle | 360 degrees |
| Warranty | 5 year |
| Listed | UL |
| CRI | 83 |
| LED Lifespan (L70) | 50,000 hours |
| Dimensions | 6W – 1.57″ x 4.64″ 8W – 1.57″ x 4.92″ 10W – 1.57″ x 6.81″ 12W – 1.57″ x 6.92″ |
Catalog Number
PL-{G24Q; GX24Q}-{6W; 8W; 10W; 12W}-H/V-40K-7R



