Under Cabinet Light with CCT Selectable
Share
LED Under Cabinet Lighting is a next generation, direct wire under cabinet fixture that provides task or accent lighting for commercial, retail, hospitality, and residential applications.
Applications
The LED Under Cabinet Light series is a next generation, direct wire under cabinet fixture that provides task or accent lighting in commercial, retail, hospitality, and residential applications.


FEATURES
| Wattages | 5W, 9W, 14W, 18W |
| Color Temperatures | 30K, 40K selectable |
| Input Voltage | 120V |
| Efficacy | 80 lm/W |
| Dimming | 0-10V |
| CRI | 90 |
| LED Lifespan (L70) | 50,000 hours |
| Warranty | 5 year |
| Certification | UL |
| Rated | Damp Location |
| Beam Angle | 117 degrees |
| Lumens | 5W – 400 9W – 720 14W – 1120 18W – 1440 |
| Dimensions and Weights | 5W – 12” x 3.5”; 1.01 lbs 9W – 24” x 3.5”; 1.70 lbs 14W – 33” x 3.5”; 2.43 lbs 18W- 42” x 3.5”; 3.09 lbs |
Catalog Number
ZL-UC-5W-12IN-CCT-120V
ZL-UC-9W-24IN-CCT-120V
ZL-UC-14W-33IN-CCT-120V
ZL-UC-18W-42IN-CCT-120V



