Par 30 and 38 High-Output LED Lamp
Share
LED High-Output PAR30 and PAR38 lamps are an ideal lighting solution for foyers, showrooms, vestibules, hospitality spaces, houses of worship, artwork displays, and high-ceiling environments where strong lumen output and visual impact are essential.
Available in a range of color temperatures to suit various application needs, these lamps also offer dimmable functionality for added control and ambiance.
Applications
Compatibility with most track, recessed, and pendant fixtures, making installation simple and versatile.


FEATURES
| Wattages | PAR30: 35W PAR38: 55W |
| Color Temperatures | 27K, 30K, 35K, 40K, 45K, 50K, 55K, 60K, 65K |
| Housing | White or Special Order Black |
| Voltage Input | 120/277V, 120V (DIM) |
| CRI | 85 |
| Beam Angles | 15, 25, 45, 60, 80 |
| Warranty | 3 year |
| Listed | UL |
| Rated | IP20 |
| Dimmable | 120V Only |
| Base | E26 |
| LED Chip | Osram |
| Dimensions | PAR 30 – 35W – 3.74″ x 4.72″ PAR 38 – 55W – 4.72″ x 5.23″ |
| Lumens | PAR 30 – 2,800 – 3,100 PAR 38 – 4,600 – 5,400 |
| Not suitable for completely enclosed fixtures. | |
| Micro Fan for active cooling | |
Catalog Number
PAR30V-HO-E26-35-{27K; 30K; 35K; 40K; 45K; 50K; 55K; 60K; 65K}- {120V; 120-277V}-{15; 25; 45; 60}-{DIM (120v only)}{WH; BK}
PAR30V-HO-E26-55-{27K; 30K; 35K; 40K; 45K; 50K; 55K; 60K; 65K}- {120V; 120-277V}-{15; 25; 45; 60}-{DIM (120v only)}{WH; BK}



