LED Flood Light with CCT Selectable
LED Flood Lights are excellent options for large outdoor areas that need lighting or accents to architecture. Ideal for use at manufacturing and construction sites, building facades, signage, billboards and monuments.
| Wattage | 35W, 55W |
| Color Temperature | 30/40/50K (selectable) |
| Input Voltage | 120/277V |
| Efficacy | 120 lm/W |
| Dimmable | 0-10V |
| LED Lifespan (L70) | 50,000 hours |
| Warranty | 5 years |
| Listed | UL |
| Rated | IP65 |
| Beam Angle | 110 degrees |
| CRI | >80 |
| Lumens at 40K | 4200 – 35W 6800 – 55W |
| Dimensions | 35W – 6.91″ x 7.42″ x 1.93″ 55W – 9.69″ x 9.04″ x 2.36″ |
| TAA Compliant | Yes |
ZL-FL-35W-CCT-IP65-A
ZL-FL-55W-CCT-IP65-A
