Acorn LED Design Your Own Post Top Fixture
Share
Transform outdoor spaces with the power of energy-efficient LED Post Top Fixtures! Designed to provide bright, reliable illumination for pathways, gardens, entryways, and public spaces, these LED fixtures offer the perfect combination of style, durability, and performance.
The Acorn Post Top provides the efficiency and zero lifetime maintenance of the latest LED technology while maintaining traditional architectural designs. ideal for large scale municipal and institutional projects as well as smaller commercial and residential complex applications. This series features 0-10VDC continuous dimming as standard features to allow for stand alone operation or the addition of various control modules now and in the future.
Applications
Parking lots, Shopping malls, Sports complexes, Path lighting, Garden lighting
FEATURES
| Wattages | 25W, 40W, 50W 60W, 80W, 100W, 120W, 150W |
| Color Temperatures | 30K, 40K, 50K |
| Input Voltage | 120-277V |
| Efficacy | 90 lm/W |
| Color | Black |
| Construction | PC Housing and Cast Aluminum Base |
| Operating Temperatures | -40o to 130oF; -40o to 54oC |
| LED Lifespan (L70) | 100,000 hours |
| Rated | Wet Locations |
| Controls | Dusk to Dawn Fixed Photocell |
| Dimming | 0-10V standard |
| Surge Protection | 10kV option |
| EPA | Globe Head- max for all types 3.24 sq. ft. Pole Mount Base- max for all types |
| Lumens @ 40K | 25W- 2,250; 40W- 3,600; 50W- 4,500; 60W- 5,400; 80W- 7,200; 100W- 9,000; 120W- 10,800; 150W- 13,500 |
| Warranty | 5 year |
Catalog Number
See Build Your Own on Spec Sheet
Special Order Item Disclaimer
Special order items are custom-ordered specifically to meet your requirements. As such, these items are non-cancelable, non-returnable, and non-refundable
once the order has been placed and confirmed. We encourage you to carefully review all product specifications, dimensions, and details prior to placing your order.
If you have any questions, our team is happy to assist before the order is finalized. By completing your purchase, you acknowledge and accept these terms.



