2×2 + 2×4 – LED TROFFER – 5 WATTAGE AND 5 CCT SELECTABLE – IG SERIES
The IG Series Center Basket LED Troffer, available in 2′ x 2′ and 2′ x 4′ configurations, is designed for quick installation, flexible performance, and modern commercial lighting applications. Featuring 5 wattage selectability and 5 CCT selectability, these versatile troffers allow you to easily customize light output and color temperature to fit the needs of virtually any space, making them an ideal first choice for a wide range of projects.
Designed for offices, commercial facilities, educational institutions, healthcare environments, and other professional applications, the IG Series delivers clean, uniform illumination with multiple configuration options available to meet specific project requirements. These fixtures are ETL listed, Bluetooth capable, sensor ready, and available with an optional emergency battery backup for enhanced safety, and energy management.




FEATURES
| Wattage Selectable | 2×2- 20W/25W/30W/35W/40W
2×4- 30W/40W/50W/60W/72W |
| Color Temperatures | 30K, 35K, 40K, 50K, 65K selectable |
| Input Voltage | 120/277V |
| Warranty | 5 year |
| Listed | ETL |
| Efficacy | 150 lm/W |
| CRI | >80 |
| Dimmable | 0-10V |
| Dimensions | 47.24” x 23.62” x 1.8” |
| Fixture Size | 2×2 or 2×4 |
| Lens | Polycarbonate diffuser |
| Mounting | Recessed, installs into conventional grid ceilings |
| Sensors Optional | Microwave Sensor – Bluetooth; Microwave Motion Sensor (Remote Sold Separately) |
| Emergency Battery | Optional – 15 EM Driver |
| Operating Temperature | -22°F to 104°F |
| Lumens | 20W- 3,000; 25W- 3,750; 30W- 4,500; 35W- 5,250; 40W- 6,000; 50W- 7,500; 60W- 9,000; 72W- 10,800 |
| LED Lifespan | 54,000 hours |
| Housing | White high-strength metal frame |
Catalog Number
ZL-TR-2X2-20W/25W/30W/35W/40W-5CCT-IG
ZL-TR-2X2-20W/25W/30W/35W/40W-5CCT-EM-IG
ZL-TR-2X4-30W/40W/50W/60W/72W-5CCT-IG
ZL-TR-2X4-30W/40W/50W/60W/72W-5CCT-EM-IG



