RGBW UFO
Share
The RGBW LED UFO High Bay combines powerful high-output illumination with dynamic color-changing capability, making it an ideal solution for entertainment venues, sports facilities, gyms, event spaces, warehouses, and architectural environments that require both functional white lighting and vibrant visual effects. Featuring RGBW technology, these fixtures provide millions of color combinations along with dedicated white light for enhanced visibility and everyday operation. Designed with energy-efficient LED performance, durable construction, and advanced lighting controls, RGBW UFO fixtures deliver versatile overhead lighting that enhances atmosphere, improves efficiency, and creates engaging environments for commercial and industrial applications.



Features
| Wattages | 100W, 150W, 200W, 250W |
| Color Temperatures | RGBW; White options- 40K, (Special order- 65K) |
| Input Voltage | 120/277V |
| Operating Temp | -4º to 104ºF |
| CRI | 80 |
| Operating Temp | -40ºF to 113ºF |
| LED Lifespan | 50,000 hrs. |
| Dimming | Yes |
| Beam Angle | 120º |
| Warranty | 5 year |
| Listed | ETL |
| Dimensions | 100W- 11.02” x 9.57”
150W- 13.39” x 10.43” 200W+250W- 15.75” x 10.43” |
| Controls | DMX12 Driver Remote (Sold Separately) Tuya App Compatible |
| Remote | Sold Separately |
| Fixture Color | Black |
Catalog Number
Visit our spec sheet for custom build RGBW UFO



