Compact and reliable emergency light with single or dual adjustable heads for versatile coverage. Ideal for hallways, stairwells, and commercial spaces. Delivers bright, dependable illumination during power outages.
Designed for fast installation and dependable performance in commercial and industrial environments.

| Wattages | 1.2W- Single Head; 2.4W- Dual Head |
| Color Temperature | 65K |
| Input Voltage | Low Voltage- 3.6V |
| Lumens | 1.2W- 100; 2.4W- 200 |
| Operating Temperature | 32 to 104 F |
| Finish | Silver |
| Mounting | Surface Mount – Back |
| Warranty | 5 year |
| Listed | UL |
| Rated | IP65 |
| Dimensions | Single Head- 3.74” x 2.24” x 6.36” Dual Head- 3.74” x 2.24” x 6.22” |
| Fixture Weight | Single Head- 0.6 lbs; Dual Head- 0.9 lbs |
| Fixture Housing | Thermoplastic- UL 94 5VA Flame Rating |
ZL-EXT-EGEMG-1H-K
ZL-EXT-EGEMG-2H-K