Amber LED HID Outdoor Retrofit Kit – Coastal Wildlife Friendly
Share
At ZLEDLighting, we recognize our responsibility to minimize one of the most significant ecological disturbances impacting the declining sea turtle populations: light pollution. The coastal wildlife and turtle-friendly LED lighting solutions are designed to help protect these vital species by reducing disruptive lighting and supporting their natural behaviors.
These LED retrofit kits use low-wattage phosphor-converted amber and true amber LEDs, with a limited wavelength range, in combination with proper shielding. This helps hatchlings navigate safely from their nests to the shore, without being drawn off-course by harmful artificial lights. In addition to protecting the environment, our solutions offer sustainable, energy-saving lighting options that provide long-term performance.
Applications
Retrofit solution for Post-top and Bollards. Also for Wall pack, Parking Garage, Low Bay, Street light and acrylic High Bays.
FEATURES
| Wattage | 60W, 100W, 150W, 200W, 240W, 300W, 360W |
| Color Temperature | Amber |
| Wavelengths | 590 nanometers |
| Input Voltage | 120/277V; (special order) 480V |
| Efficacy | 43 lm/W |
| Base Type Support | E26 medium, E39/EX39 mogul, insert |
| Beam Angle | 120º |
| Operating Temp | -40 to 131ºF |
| LED Lifespan (L70) | 50,000 hours |
| Warranty | 5 Year |
| Dimension | 60W, 100W, 150W 7.28” x 4.92” x 2.36” 200W, 240W 10.43” x 4.92” x 2.36” 300W, 360W 13.07” x 4.92” x 2.36” |
| Lumens | 60W – 2,580; 100W – 4,300; 150W – 6,450; 200W – 8,600; 240W- 10,320, 300W- 12,900; 360W- 15,480 |
Catalog Number
ZL-HIDRP-{60W; 100W; 150W; 200W; 200W; 240W; 300W; 360W}-590NM-AMBER-120/277V
(480V Special order)



