Magnilumen Plus+™ Green Bars
Share
Green Magnilumen Plus+™ 4 foot bars can retrofit into any existing lighting fixtures to utilize during dark cycles. This helps increase workers safety during maintenance and allows better monitoring of the growing facility.
Applications
• Fluorescent replacements
• Metal Halide replacements
• Vertical Farms
• Grow Tents
• Supplemental Growth Lighting

FEATURES
| Wattages | 9W, 12W, 18W, 30W, 36W, 40W |
| Color Temperature | Green |
| Wavelength | 515nm |
| Input Voltage | 120/277V |
| Lumens Per Watt | 150 lm/w with diffuser |
| Dimension | 42.91” |
| LED Lifespan (L70) | 50,000 hours |
| Warranty | 5 Year |
| Rated | IP65 |
| Listed | DLC, ETL |
ZL-HMP-100W-GREEN



