PL LED Retrofit Lamp – Long Tube Fluorescent Replacement – UR
Share
The PL LED lamp is specifically designed and engineered for demanding commercial lighting applications. It operates on line voltage and requires the existing ballast to be bypassed or removed. Once the ballast is bypassed, simply install the lamp into the existing fixture and start saving energy immediately. This is a smart, cost-effective solution—especially when dealing with aging ballasts or when choosing to eliminate them altogether.

FEATURES
| Wattages | 15W, 18W, 20W (Limited to part # listed) |
| Color Temperatures | 30K, 40K, 50K (Limited to part # listed) |
| Efficacy | 95-110 lm/W |
| Input Voltage | 120/277V |
| LED Lifespan (L70) | 50,000 hours |
| Warranty | 3 year |
| Listed | UL |
| Lens Type | Clear (C), Frost (F) |
| HID Equiv. | 15W- 26-32W; 20W- 42W |
| Dimensions | |
| 2G11 base (4 pin base wiring) | |
| CFL ballast must be bypassed directly to lamp socket | |
Catalog Number
SP-2G11-15W-30K-F-UR
SP-2G11-15W-40K-F-UR
SP-2G11-15W-50K-C-UR
SP-2G11-18W-40K-F-UR
SP-2G11-20W-30K-F-UR
SP-2G11-20W-40K-F-UR



